Logo
Trükis
Pakend
Fotomontaa˛
Disainer
Tartu Kivisild
Tartu Renaissance
Kivisild Makett
Kivisild Bellevue
Kivisild Majesteetlik Linnasüda
Triumphal Arch
Kivisild Geometry
Kivisild Drawbridge?
Kivisild Double Mugasto
Kivisild Motiiv, Mugasto
Kivisild Kirsipuu Arch
Kaarsild
Kivisild, Enne 1930. A.
Kivisild Ja Bellevue Hotell
Tartu Sadam Kivisillaga
Vaade Kivisillale
Kivisild, Tartu Puuturg
Kivisild Postcard 6
Kivisild Postcard 7
Kivisild Postcard 8
Kivisild Postcard 9
Kivisild Postcard 10
Kivisild Postcard 11
Kivisild Postcard 12
Kivisild Postcard 13
Kivisild Postcard 14
Kivisild Ehitamine
Kivisild Purustatud
Kivisilla Fond

EST
ENG

admin

Kivisild Majesteetlik Linnasüda

Vana kultuurilinna majesteetlik linnasüda

Tekst; Arvi Vainomäe, Kivisilla Fondi liige ja toetaja Austraalias.

Mu mälus on Tartu väga lähedalt seotud Emajõega ja sildadega üle jõe. Emajõel oli tookord palju reisilaevu. Pontoonsillast (praeguse Võidusilla kohal) allavoolu oli lameda põhjaga reisilaeva “Laine” koht, mis sõitis Tartu ja Lääniste vahet. “Laine” vastas teisel pool kallast seisid vesiratastega “Kungla” ja “Torm”. Mõlemad sõitsid Peipsi järvele, “Kungla” Võõpsusse ja “Torm” Mustveesse. Kivisillast allavoolu paremat kätt oli väiksemate laevade “Salme” ja “Endla” kohad.
Kuid nüüd pole nendest sildadest ega laevadest ühtegi järel. Nagu ei ole Tartus ka enam Kaubahoovi, Maarja kirikut, ilusat vana Vanemuise teatrihoonet. Ajalugu on Tartu linnale olnud väga karm. Vene-Liivi sõda, Põhjasõda ja Teine Maailmasõda hävitasid enamuse Tartu tähtsamatest ajaloolistest ehitustest ja mälestusmärkidest. Nõukogude re˛iim ei olnud ideoloogilistel põhjustel huvitatud nende taastamisest.
Nüüd, kus oleme jälle iseseisev riik, peaksime uuesti üle vaatama sõjakaotused ja otsustama riiklikul tasandil, mida tuleks ajaloolisest pärandist taastada. Tartu sümboliteks olid 19. ja 20. sajandil Tartu Ülikool ja Kivisild. Õnneks jäi alles Ülikooli peahoone, kuid Tartu linna au ja uhkus, vana ilus majesteetlik Kivisild on hävinud.
Tihti küsitakse, milleks on vaja Kivisild taastada? Sellele võiks vastata paari vastuküsimusega. Miks oli vanadel kultuurmaadel vaja (nagu Saksamaa, Poola, Inglismaa, Ungari ja ka Venemaa) kohe peale sõda taastada mitmeid tähtsaid ehitisi – kirikuid, losse, sildu? Ja seda ajal, mil neid riike vaevasid majanduslikud raskused!
Võiks ka küsida: miks hoiame suure hoole ja armastusega oma kodudes perekonnaalbumeid koltunud fotodega? Vastus on lihtne: pere fotoalbum on perekonna ajalugu; ajaloolised ilusamad tähtsamad ehitused on linnade ja riikide ajalugu.
Kivisillal on prominentne koht Tartu ajaloos, pärinedes 18. sajandist. Nüüd oleks aeg taastada see võimas ja samas ilus sild, nii et Raekoda ja Raekoja plats moodustaksid Tartu südames taas ajaloolise terviku. Me oleme juba teinud algust Tartu ajaloolise ilme taastamiseks: Kalevipoja ausammas Emajõe ääres, taastatud Jaani kirik ja kindlustatud Toomemäe varemed. Võime ka kaugemas ajas mõelda Maarja kirikule ja Kaubahoovile. Kivisilla taastamine oleks vajalik selleks, et oleksime sümboolses ühenduses oma linna ajalooga ja nii ka eelnevate põlvkondadega. Laome oma ajaloo kivi-kivi-haaval taas ülesse.

Arvi Vainomäe
« eelmine | tartu kivisild | järgmine »